Co zrobić w przypadku awarii samochodu

 
 

Co zrobić w przypadku awarii samochodu

 

Awaria samochodu to bardzo stresująca przygoda. Nie każdy wie jak w takiej sytuacji się zachować. W poniższym tekście postaram się zaprezentować Państwu garść rad, co zrobić w przypadku awarii auta.

Niespodziewana awaria samochodu to zawsze stresująca sytuacja, zwłaszcza, kiedy wydarzy się na ruchliwej drodze ekspresowej. Wiele osób nigdy nie zastanawiało się co zrobić w takiej sytuacji. W swojej pracy "laweciarza" od ponad piętnastu lat spotykam się z takimi sytuacjami. Czas od wezwania pomocy drogowej do momentu przyjazdu lawety na miejsce awarii pojazdu to zazwyczaj około 15-20 minut. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz zapewnienie bezpieczeństwa dla podróżujących, którym przydarzyła się awaria pojazdu to absolutny priorytet. W kilku słowach postaram się podpowiedzieć jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu.

 

Przede wszystkim widoczność...

 

Istnieje wiele rzeczy które możemy wykonać sami aby zapewnić sobie i bliskim bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia. Najważniejsza jest zimna krew, opanowanie i logiczne myślenie. Gdy tylko nasze auto stanie w pierwszej kolejności trzeba włączyć światła awaryjne. Pozwoli to innym uczestnikom ruchu dostrzec nasze auto oraz zachować bezpieczny dystans. Warto pomyśleć o zaparkowaniu auta na pasie awaryjnym , jeśli taki występuje, bądź dotarciu do najbliższego zjazdu lub pobocza. Należy pamiętać aby zepsute auto jak najmniej wystawało na pas ruchu po naszej prawej stronie drogi.

 

Ustawić trójkąt ostrzegawczy...

 

Po upewnieniu się, że wszyscy współpasażerowie są cali i zdrowi nie zapominamy o ustawieniu trójkąta ostrzegawczego. Ustawienie trójkąta ostrzegawczego jest bardzo ważne, gdyż daje innym kierowcom informację o niebezpieczeństwie. Trójkąt ostrzegawczy zgodnie z przepisami rozstawiamy w odpowiedniej odległości. Jeśli poruszamy się po autostradzie, w odległości 100 metrów od samochodu, jeśli po terenie niezabudowanym – 30-50 metrów, a jeśli po terenie zabudowanym – w odległości maksymalnie 1 metra. trójkąt powinien być ustawiony w taki sposób aby był widoczny dla innych użytkowników drogi, tak aby po przejechaniu większego pojazdu podmuch powietrza nie przewrócił trójkąta. Wychodząc z auta warto mieć na sobie kamizelkę odblaskowa lub inne ubranie posiadające elementy odblaskowe. Kamizelka odblaskowa powinna być "pod ręką" a nie w czeluściach bagażnika. Na drogach ekspresowych oraz szybkiego ruchu, dla własnego bezpieczeństwa lepiej przebywać za barierą oddzielającą jezdnię od pobocza . Siedzenie w aucie nie jest zalecane, gdyż istnieje ryzyko najechania na nie przez inny pojazd. Pamiętaj załóż kamizelkę odblaskową!!!

 

Pomoc drogowa i co dalej...

 

Czasami awaria jest na tyle poważna, że na drodze nie da się nic zrobić. Kiedy zapadnie decyzja o konieczności holowania auta, warto sprawdzić ubezpieczenie samochodu, czy w polisie mamy wykupione holowanie pojazdu tzw. ubezpieczenie assistance oraz auto zastępcze. Jeśli nie posiadamy dobrego assistance, w naszym telefonie powinien znajdować się również numer kontaktowy, do sprawdzonej firmy pomocy drogowej, która posiada doświadczenie oraz renomę a także pozytywne opinie od wszystkich wcześniejszych klientów. Kontaktując się z telefonem alarmowym pomocy drogowej trzeba podać niezbędne informacje, co się stało, jakie auto uległo awarii, miejsce nr drogi oraz możliwie jak najdokładniejszą lokalizację auta oraz liczbę osób podróżujących tym samochodem. Usługa holowania powinna odbywać się tylko i wyłącznie przez pojazdy przeznaczone do wykonywania takich usług. Pojazdy pomocy drogowej wyposażone są w platformy na których przewożony jest auto, które uległo awarii. Niezbędna jest także silna wyciągarka oraz certyfikowane pasy do zamocowania pojazdu na lawecie. Bardzo ważne są również światła ostrzegawcze w które obowiązkowo musi być wyposażony samochód pomocy drogowej. Oprócz kogutów taki pojazd musi posiadać elementy odblaskowe. Postaw na profesjonalną pomoc drogową.

 

Pamiętaj! Holowanie samochodu do najbliższego wyjazdu, stacji benzynowej, MOP-u lub warsztatu jest możliwe tylko i wyłącznie przez pojazd do tego przeznaczony. Zatrzymywanie kogokolwiek na drodze jest bardzo niebezpieczne.

 

O co warto zadbać...

 

Zawsze doradzam swoim klientom, aby od momentu kiedy nastąpi wezwanie pomocy drogowej, racjonalnie wykorzystali czas oczekiwania na lawetę. Odnalezienie i wkręcenie tzw. ucha holowniczego znacznie przyśpiesza działania i skraca usługi holowania do niezbędnego minimum. Bardzo często w okresie wakacyjnym widuje auta, które uległy awarii w drodze na wymarzony urlop, zapakowane pod sam dach samochodu. W takim przypadku odnalezienie trójkąta ostrzegawczego oraz ucha do holowania auta zajmuje cenny czas, wprowadza nerwowość oraz stwarza dodatkowe zagrożenie dla pasażerów. Trzy rzeczy, takie jak kamizelka odblaskowa , trójkąt ostrzegawczy oraz hak do holowania samochodu oraz wizytówka do zaufanej pomocy drogowej zawsze warto mieć pod ręką. Jeśli w samochodzie nie ma haka do holowania doświadczony pracownik pomocy drogowej posiada kilka uniwersalnych haków w swojej lawecie.

 

Reasumując, kiedy przydarzy się awaria samochodu nie zapominajmy o :

 

- zatrzymaniu auta w bezpiecznym miejscu (pas awaryjny, miejsca obsługi podróżnych)

- włącz światła awaryjne

- założeniu kamizelki odblaskowej

- rozstawieniu trójkąta ostrzegawczego

- wezwanie pomocy drogowej oferującej holowanie auta

- wkręcenie haka do wciągnięcia auta na lawetę

- oczekiwać na służby drogowe w bezpiecznym miejscu

- na pomoc czekaj za barierami oddzielającymi jezdnię

Wzywajmy tylko profesjonalna pomoc drogową, która wzbudza zaufanie.

Udaj się do najbliższej kolumny alarmowej, poruszaj się pasem awaryjnym.

Nie zapomnij zwracać uwagę na otoczenie

 

Pamiętajmy nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze!!!


Wystawiamy faktury VAT, akceptujemy płatności bezgotówkowe BLik.